هر آن‌چه از پروتز دندان و انواع آن باید بدانید!

اشتراک گذاری این مطلب با دیگران :

هر آن‌چه از پروتز دندان و انواع آن باید بدانید!

اولین سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید، این است که پروتز دندان چیست و چرا انجام می‌شود؟! به صورت یک تعریف کلی باید گفت هر ابزار یا وسیله دندانپزشکی که از آن به عنوان جایگزین دندان پوسیده یا از دست رفته یا مشکل‌دار استفاده می‌شود را پروتز دندانی می‌گویند. شما می‌توانید با مطالعه این مطلب از سایت کلینیک دندانپزشکی عماد اطلاعات مفیدی در رابطه با پروتز دندان به دست آورید.

پروتز دندانی چیست و انواع پروتز دندان کدامند؟

پروتز دندانی در واقع همان تعویض دندان یا قرار دادن دندان مصنوعی است. پروتز دندان همچنین مهم‌ترین شیوه جایگزین کردن دندان‌های کشیده شده و از بین رفته به حساب می‌آید که شامل پروتز دندانی کامل یا دندان مصنوعی، ایمپلنت دندان، روکش دندان، پل دندان و پروتز پارسیل هستند.

این فرایند به دو نوع کلی تقسیم می‌شود: پروتز دندان ثابت و پروتز دندان متحرک.

پروتز متحرک دندان چیست و انواع آن کدامند؟

زمانی که نتوان از پروتز ثابت استفاده کرد، از این نوع پروتز استفاده می‌شود که می‌توان آن را به راحتی داخل دهان قرار داد و از دهان خارج کرد. این نوع پروتز، به دو دسته تقسیم می‌شود:

  • پروتز کامل: از این پروتز زمانی استفاده می‌شود که تمامی دندان‌ها کشیده شده باشند.
  • پروتز پارسیل: از این نوع پروتز هنگامی استفاده می‌شود که تعدادی از دندان‌ها کشیده شده باشند.

 

انواع پروتز ثابت کدامند؟

برخلاف پروتز متحرک، نوع ثابت آن قابلیت جابه‌جایی ندارد. این نوع پروتز شامل پروتز دندانی کراون و پروتز دندانی بریج هستند. پروتز ثابت می‌بایست که یک تکیه‌گاه داشته باشد.

  • پروتز ثابت متکی بر دندان: شامل هر دو نوع پروتز ثابت یعنی کراون و بریج است.
  • پروتز ثابت متکی بر ایمپلنت: می‌توان یک یا تمام دندان‌های یک فک را با استفاده از پروتز جایگزین کرد. به این نوع پروتز، اوردنچر می‌گویند. در حقیقت، اوردنچر یک نوع پروتز دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت است که برای افرادی توصیه می‌شود که دندان‌های فک بالا و یا فک پایین خود را از دست داده‌اند.

عمر پروتز دندان ثابت و متحرک

رعایت نکات بهداشتی به افزایش عمر پروتز ثابت و متحرک و دوام و ماندگاری آن کمک می‌کند و ممکن است بتوانید مادام‌العمر از آن استفاده کنید. در صورت رعایت نکات بهداشتی لازم، پروتز دندانی در طول زندگی شما دوام خواهد داشت‌.

استفاده از پروتز دندان چه مزایایی دارد؟

این روش کمک می‌کند تا از ساییدگی و فرسایش سایر دندان‌های باقی مانده در دهان جلوگیری شود. همچنین به کمک این روش، می‌توان جویدن غذاها را به راحتی انجام داد و در نتیجه برای سیستم گوارشی فرد مشکلی ایجاد نمی‌شود.

عوارض پروتز دندان کدامند؟

از آن‌جایی که هیچ فرایند درمانی، کاملا بدون عوارض نیست، می‌توان گفت که پروتز نیز می‌تواند عوارضی داشته باشد که بسیار محدود و نادر است. در بین آمار داده شده عموما بین هر ۳۰۰ نفر یک نفر دچار واکنش‌های داخل دهانی می‌شود.

قیمت پروتز‌های دندان چگونه است؟

در رابطه با هزینه پروتز دندان باید گفت که این مبلغ به شرایط مختلفی بستگی دارد و بسته به نوع لابراتور سازنده پروتز و هزینه‌های کلینیک دندانپزشکی، متغیر است. اگر ساخت پروتز دندانی توسط متخصص پروتز یا دندانپزشک انجام شود، قیمت آن بالاتر خواهد بود. با این‌حال، مراجعه به یک دندان‌پزشک متخصص سبب می‌شود تا بدون نگرانی از هزینه‌ها، مراحل درمان خود را به راحتی طی کنید و از ایجاد عوارض آن، جلوگیری نمایید.

به همین دلیل بهتر است به‌جای جستجو برای پروتز دندانی ارزان، به تخصص و مهارت دندانپزشک و همچنین کیفیت این محصولات، توجه کنید.

چگونه بهترین پروتز دندانی را داشته باشم؟!

برای آن‌که بهترین خدمات دندانپزشکی را با هزینه‌ای مناسب دریافت کنید و نگرانی بابت عوارض و مشکلات آن نداشته باشید؛ باید از یک متخصص دندانپزشک مشاوره بگیرید. برای آن‌که بتوانید همین حالا، برای مشاوره با دندانپزشک برای پروتز دندان در کلینیک دندانپزشکی عماد وقت بگیرید؛ بر روی رزرو آنلاین ویزیت توسط پزشک متخصص کلیک کنید تا زمان ویزیت و یا مشاوره خود را مشخص کنید.

دپارتمان درمان ریشه
دكتر زهرا محتشم راد
دكتر زهرا محتشم راد

متخصص درمان ریشه دندان و پروتز

سایر خدمات

تخصصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + شش =