انواع ارتودنسی ثابت + بهترین زمان نصب

اشتراک گذاری این مطلب با دیگران :

انواع ارتودنسی

برای برطرف کردن و اصلاح بی نظمی‌های دندانی و فکی، کجی، شلوغی دندان‌ها و …، استفاده از ارتودنسی ثابت به عنوان یک راه حل تقریبا قطعی پیشنهاد می‌شود. این روش بسیار موثر بوده و حتی در سنین بالا نیز با استفاده از مهارت دندانپزشک، موثر است.

ارتودنسی ثابت چطور عمل می‌کند؟

در فرایند درمانی و ترمیمی استفاده از دستگاه ارتودنسی ثابت، براکت‌ها که شبیه به نگین‌ هستند، روی دندان‎ها چسبانده شده، کش بندی و سیم بندی بین دندان‌ها، کاملا محکم می‌شوند. در این نوع ارتودنسی، ممکن است بارها محل قرار گرفتن سیم و فنر یا کش‌ها توسط دندانپزشک جا به جا شده و بسته به تغییر فرم دندان‌ها، وضعیت متفاوتی برای آن‌ها در نظر گرفته شود. این بستگی به روند درمان داشته و ویزیت‌های ماهیانه، به همین منظور انجام می‌شود.

انواع ارتودنسی

انواع ارتودنسی ثابت

انواع ارتودنسی ثابت، شامل موارد زیر است:

 • ارتودنسی لینگوال: در این نوع ارتودنسی، براکت‌ها در سطح داخلی دندان‌ها قرار گرفته و نمای بیرونی ندارند. در صورت موافقت دندانپزشک، این نوع ارتودنسی برای آن دسته از افرادی که مایل نیستند، براکت و کش‌ها حین صحبت کردن و لبخند زدن در دهان آن‌ها دیده شود، بهترین انتخاب محسوب می‌شود.
 • ارتودنسی براکت فلزی: این نوع ارتودنسی را حتما در نزدیکان و آشنایان خود دیده‌اید. براکت فلزی، رایج‌ترین نوع ارتودنسی محسوب شده و در اکثر مواقع برای کودکان، استفاده می‌شود. محدودیت استفاده از ارتودنسی براکت فلزی، در میل کردن خوردنی‌های سفت است که ریسک شکستن چسب دندان را به همراه دارد.
 • ارتودنسی براکت سرامیکی: در نوع براکت سرامیکی، به جای استفاده از استیل در نوع فلزی، از سرامیک استفاده شده و هم رنگ بودن آن با بافت دندانی، باعث ایجاد زیبایی بیشتری خواهد شد. از این رو معمولا جوان‌ها و به طور کلی بزرگسالان، از این نوع براکت ارتودنسی، استفاده می‌کنند.

لازم به ذکر است که انتخاب یکی از موارد بالا، بسته به تشخیص دندانپزشک بوده و باید پس از معاینه و بررسی وضعیت دندان‌ها، فک و لثه بیمار، تعیین شود.

منظم شدن دندان ها با ارتودنسی

بهترین زمان برای ارتودنسی ثابت

همان طور که اشاره کردیم اگر چه در هر سنی می‌‌توان برای برخورداری از این دستگاه ترمیم وضعیت دندان‌ها اقدام کرد، اما بهترین زمان را باید پیش از دوران بلوغ دانست. البته در بزرگسالان نیز روند درمانی امکان پذیر بوده و تنها به دلیل کند شدن حرکت دندان‌ها، طول زمان درمان، کمی بیشتر طول می‌کشد.

چه کسانی باید از ارتودنسی ثابت استفاده کنند؟

اما ببینیم این روش اصلاحی دهان و دندان برای چه افرادی کاربرد دارد! اگر شما یکی از مشکلات زیر یا مشکلات مشابه را دارید، احتمالا باید از ارتودنسی برای ترمیم وضعیت دندان‌ها یا فک خود کمک بگیرید:

 • کجی و نامنظمی دندان‌ها
 • جلو یا عقب بودن ردیف دندان‌ها
 • شلوغی دندان‌ها
 • بیرون زدگی یا تو رفتگی دندان‌ها
 • فاصله بین دندان‌ها
 • رشد نامناسب یا بیش از حد دندان‌ها (به لحاظ تعداد)
 • باریک یا کوچک بودن فک
 • و دیگر موارد مشابه

موارد استفاده از ارتودنسی

هزینه ارتودنسی ثابت

نوع ارتودنسی، طول دوره درمان، تعداد دندان‌های درگیر و … از جمله فاکتورهای موثر در قیمت ارتودنسی ثابت هستند. شما می‌توانید با تعیین وقت معاینه حضوری و مراجعه به کلینیک دندانپزشکی عماد، اطلاعات کامل‌تری در این خصوص به دست آورده و تخمین قیمت را نیز داشته باشید.

 

 

 

مقالات

مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =