انواع ارتودنسی نامرئی + مزایا و هزینه

اشتراک گذاری این مطلب با دیگران :

مزایای ارتودنسی مخفی دندان

دیده شدن براکت و کش یا سیم‌های ارتودنسی، یکی از عواملی است که باعث می‌شود تا افراد به ویژه بزرگسالان از استفاده کردن این ابزار اصلاح دندانی، خودداری کنند. اما ارتودنسی نامرئی، به عنوان یک راه حل جایگزین، می‌‌تواند گزینه‌ای ایده آل برای این دسته از افراد باشد. به این شکل دیگر سیم و براکت‌های فلزی روی دندان‌ها دیده نشده و طرح لبخند فرد تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد.

عملکرد ارتودنسی نامرئی

اگر چه ارتودنسی نامرئی نیز مانند دیگر ارتودنسی‌ها، عملکردی یکسان یعنی اصلاح محل قرارگیری دندان‌ها و رفع بی نظمی یا شلوغی و درهم ریختگی آن‌ها را برعهده دارد؛ اما این نوع ارتودنسی، عموما به صورت شفاف بوده و کمتر قابل تشخیص است. این برای افرادی که نگران تغییر شکل طرح لبخند خود پس از ارتودنسی هستند، پیشنهاد می‌شود

مزایای ارتودنسی مخفی دندان

انواع ارتودنسی نامرئی

به لحاظ کلی، ارتودنسی بدون قابلیت دیده شدن را می‌توان در دسته بندی‌های زیر جای داد:

ارتودنسی الاینر

این نوع ارتودنسی، کاملا شفاف بوده و پس از قرار گرفتن روی دندان‌ها، چیزی از آن مشخص نخواهد بود. این نوع ارتودنسی، به شکل قالب دندانی، با استفاده از تکنولوژی اسکن 3 بعدی ساخته می‌شود. لازم به توضیح است که در این فرم از ارتودنسی، سیم یا کش‌های معمول را نداریم و تنها در قالب یک پلاک دندانی عمل می‌کند.

به طور معمول دندانپزشکان، ارتودنسی الاینر را برای افرادی که مشکلات دندانی کمتری دارند، استفاده کرده و در صورتی که فرد دارای بهم ریختگی دندانی زیادی باشد، الاینر کمتر کارآمد است.

ارتودنسی سرامیکی نامرئی

این نوع ارتودنسی دارای سطح عملکرد بالاتری بوده و همان ساختار سیم کشی را دارد، با این تفاوت که براکت‌ها، شفاف بوده و پس از قرار گرفتن روی دندان‌ها، قابل تشخیص نخواهند بود. حتی دندانپزشک می‌تواند از سیم شفاف نیز استفاده کند تا به طور کلی هیچ چیزی پس از ارتودنسی کردن دندان‎ها، مشخص نباشد.

ارتودنسی سرامیکی مخفی

ارتودنسی لینگوال

در این نوع از ارتودنسی که باید آن را نیز به شکلی در دسته بندی غیرقابل تشخیص قرار دهیم، به جای استفاده از تجهیزات شفاف، سیم و براکت‌ها در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند. به این شکل در زمان صحبت کردن یا خندیدن فرد، چیزی از ارتودنسی مشخص نخواهد بود. البته این روش محدودیت‌های درمانی و ترمیمی خود را داشته و ممکن است برای بیمار نیز تا حدودی آزاردهنده باشد.

مزایای استفاده از ارتودنسی نامرئی

همان طور که گفتیم این نوع ارتودنسی، از پلاستیک شفاف و بی رنگ ساخته شده و زمانی که داخل دهان، در بخش لازم قرار داده می‌شود، برای دیگران به راحتی قابل تشخیص نخواهد بود. با این حساب برای آن دسته از افرادی که نگران ظاهر دندان‌های خود پس از استفاده ارتودنسی، در زمان صحبت کردن یا خندیدن هستند، نوع نامرئی آن؛ یک گزینه ایده آل محسوب می‌شود.

مزایای ارتودنسی مخفی

هزینه ارتودنسی نامرئی

بسته به این که وضعیت دندان‌های فرد چطور بوده و کدام یک از ارتودنسی‌های نامرئی برای او مناسب است، هزینه متفاوت خواهد بود. شما می‌توانید با رزرو نوبت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی عماد، وقت مراجعه حضوری گرفته و برای دریافت مشاوره اولیه ارتودنسی و پیگیری مراحل آن، اقدام کنید. بدیهی است که مراجعه زودتر فرد، زمینه بهبودی سریع‌تر و رسیدن به طرح لبخند ایده آل را فراهم خواهد کرد.

مقالات

مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =