معرفی دندانپزشکی اطفال + خدمات و وظایف | کلینیک عماد

اشتراک گذاری این مطلب با دیگران :

دندانپزشکی اطفال

دندانپزشکی اطفال دارای ملاحظات مخصوص به خود بوده و باید حتما به وسیله دندانپزشک متخصص کودکان، دنبال شود. لزوم مراجعات دوره‌ای اطفال به دندانپزشکی، جهت معاینه وضعیت فک و دندان‌ها، فرایند رشد و …، بسیار حائز اهمیت بوده و در سلامت دهان و دندان آینده کودکان، تاثیرگذار است.

تعریف دندانپزشک اطفال

از زمانی که جوانه زدن دندان‌های نوزادان شروع می‌شود، مراجعات دوره‌ای به دندانپزشک اطفال معنا پیدا خواهد کرد. دندانپزشک کودکان، وضعیت لثه‌ها، رشد دندان‌های شیری و … را بررسی خواهد کرد. همین طور درمان‌های مربوط به پوسیدگی دندان‌های شیری یا اصلی، ارتودنسی، درمان‌های زودهنگام برای پیشگیری از کجی یا نقص دندانی، آسیب شناسی فک و دهان، پروتز دندان، جراحی دندان و …؛ در حیطه وظایف دندانپزشک کودک قرار می‌گیرند.

با توجه به شرایط نوزادان و کودکان و ملاحظاتی که باید از سوی پزشک برای معاینه دندان‌ها و معالجه صورت بگیرد، دندانپزشکی کودکان، به طور کلی یک شاخه جداگانه در رشته دندانپزشکی محسوب می‌شود. در اکثر کشورهای متوسط و پیشرفته دنیا، دندانپزشکی کودکان، به عنوان یک رشته مجزا در سطح تحصیلات عالی ارائه شده و در ایران نیز باید پس از دوره عمومی، به مدت 3 سال، دوره تخصصی دندانپزشکی اطفال، سپری شود تا پزشک متخصص، مهارت‌های مورد نیاز برای بیماری‌ها و رسیدگی‌های دهان و دندان کودکان را کسب کند.

خدمات دندانپزشکی کودکان

خدمات دندانپزشکی کودکان، شامل موارد زیر می‌شود:

آموزش‌های حفظ سلامت دهان و دندان

این آموزش‌ها شامل نحوه صحیح مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و … می‌شود که کودک با دنبال کردن آن‌ها، دندان‌هایی سالم‌تر خواهد داشت.

تشخیص مشکلات دهان و دندان

تشخیص مشکلات دهان و دندان، از وظایف دندانپزشک کودکان بوده و هر گونه پوسیدگی، شکستگی، ترک خوردگی دندان، کجی و … دنبال خواهد شد. همین طور درمان‌های تکمیلی چون فلوراید تراپی، فیشور سیلانت، ارتودنسی، روکش و … نیز در همین سری خدمات قرار دارند.

درمان مشکلات دهان و دندان

در صورتی که هر یک از دندان‌های طفل دچار مشکلی بوده یا زمینه بروز آن به وسیله دندانپزشک متخصص تشخیص داده شود، تمام فرایندهای درمانی یا پیشگیرانه لازم، به موقع آغاز می‌شود. لازم به ذکر است که گاهی اوقات بسته به سن کودک یا میزان درگیری دندان و دهان، ممکن است دندانپزشک متخصص، تصمیم به استفاده از بیهوشی سطحی برای مداخله پزشکی بگیرد.

بهترین دندانپزشک اطفال کیست؟

با توجه به حساسیت رسیدگی و معاینات دندان‌های نوزادان و اطفال، لازم است که حتما به بهترین دندانپزشک کودکان مراجعه داشته باشید. برای این منظور حتما به یک کلینیک معتبر مراجعه کرده و در خصوص مهارت دندانپزشک و تخصص او، اطمینان خاطر حاصل کنید. در کلینیک دندانپزشکی عماد، بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان، خدمات مربوط به دندانپزشکی این طیف سنی را ارائه می‌دهد.

خدمات مربوط به کودکان، با ملاحظات ویژه سن، رفتارها و ترس و نگرانی‌های احتمالی آن‌ها انجام شده و کودک در زمان معاینه و مداخلات درمانی دندانپزشکی، هیچ گونه ناراحتی را تجربه نمی‌کند. به این شکل مانع ایجاد ترس موهومی از دندانپزشکی در کودک شده و او برای معاینات و مراجعات بعدی، بدون مقاومت، حضور پیدا می‌کند.

دندانپزشکی اطفال
دکتر نیوشا اباذریان
دکتر نیوشا اباذریان

متخصص دندانپزشکی اطفال

سایر خدمات

تخصصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =