ایمپلنت دندان + مراقبت های لازم | کلینیک عماد

اشتراک گذاری این مطلب با دیگران :

ایمپلنت

ایمپلنت دندان

از دست دادن دندان‌ها، عارضه‌ای است که بیشتر افراد در سنین مختلف به ترتیبی با آن مواجه خواهند شد. در چنین شرایطی روش‌های مختلفی برای جایگزین کردن دندان از دست رفته وجود دارد که یکی از بهترین آن‌ها، ایمپلنت دندان است. در این روش، یک جایگزین کامل برای ریشه و پروتز دندان داریم و فرد می‌تواند به طور کامل فرم دندان‌های سابق خود را به دست بیاورد.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت، از دو بخش پایه و تاج تشکیل شده که جایگزین دندان از دست رفته می‌شود. این نوع دندان، ثابت بوده و در نقطه مقابل دندان‌های مصنوعی متحرک قرار می‌گیرد. برای این منظور، میله باریک فلزی از جنس تیتانیوم، در استخوان فک، قرار گرفته و پس از آن بخش پروتز نیز با رنگی نزدیک به رنگ دندان‌های اصلی فرد، به عنوان نمای اصلی، جایگذاری می‌شود.

ایمپلنت

نکته: لازم به ذکر است که برای انجام عمل ترمیمی و جایگزین ایمپلنت، فرد باید برخی از شرایط عمومی را داشته باشد. به طور مثال لثه فرد باید دارای استحکام لازم بوده و استخوان‌های فک نیز قدرت کافی را برای پذیرش میله فلزی داشته باشند.

مراحل انجام ایمپلنت

مراحل انجام این روش ترمیمی، به شرح زیر هستند:

  1. ابتدا پزشک متخصص، وضعیت فعلی دندان‌های فرد را بررسی کرده و در صورتی که مشکلات لثه یا پوسیدگی وجود داشته باشد، نسبت به درمان آن‌ها اقدام خواهد کرد.
  2. در مرحله بعدی، پس از اطمینان پیدا کردن از شرایط لثه و استخوان‌های فک بیمار، کاشت دندان طی یک جراحی سرپایی، صورت می‎گیرد و پایه ایمپلنت در استخوان فک، قرار می‌گیرد.
  3. پس از این مرحله، باید دو تا سه ماه فاصله زمانی انتظار سپری شده و پس از ادغام شدن میله باریک تیتانیوم با استخوان فک بیمار، وارد فاز نهایی خواهیم شد.
  4. در نهایت پس از بررسی وضعیت فک و پین ایمپلنت بیمار، دندانپزشک متخصص، پروتز دندان را در محل آن نصب کرده و فرم دندان، کامل می‌شود.مراحل ایمپلنت

نکته: لازم به توضیح است که معمولا، برای انجام این روش جایگزینی دندان، از بی حسی موضعی انجام می‌شود. البته در شرایط خاص بیمار، ممکن است که پزشک بیهوشی عمومی را انتخاب کند که باید با ملاحظات وابسته به آن، همراه باشد

مراقبت‌های پس از جراحی ایمپلنت

پس از انجام جراحی ایمپلنت، باید مراقبت‌های خاصی صورت بگیرد؛ از جمله:

  • استراحت به دلیل پشت سر گذاشتن بی حسی موضعی و عمل جراحی
  • میل کردن غذاهای نرم و خنک تا حداقل چند روز پس از جراحی
  • استفاده صحیح از مسواک، نخ دندان و دهان شویه
  • استفاده از مسکن‌های تجویز شده در صورت وجود دردایمپلنت دندادن دائمی

هزینه ایمپلنت دندان

هزینه ایمپلنت، بستگی به محل قرارگیری دندان، تعداد و وضعیت لثه و استخوان‌های فک بیمار دارد. با نوبت گیری آنلاین کلینیک دندانپزشکی عماد، می‌توانید وقت مراجعه حضوری دریافت کرده و مشاوره تخصصی در این خصوص را از دندانپزشک دنبال کنید. به این ترتیب تصمیم گیری بهتری در مورد شرایط انجام این روش ترمیمی دندان‌ خواهید گرفت.

متخصص جراحی و ایمپلنت دندان
دکتر عماد کوثریه
دکتر عماد کوثریه

متخصص جراحی و درمان بیماری های لثه ای و ایمپلنت های دندانی

سایر خدمات

تخصصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =