جراحی افزایش طول تاج (هزینه و محدودیت ها)

اشتراک گذاری این مطلب با دیگران :

جراحی افزایش طول تاج

در شرایط مختلفی ممکن است که برای نگهداری دندان‌ها، درمان یا ترمیم، از جراحی افزایش طول تاج استفاده شود. در این جراحی، بخشی از لثه برداشته شده و قسمت سالم دندان که زیر این لایه بوده، مشخص می‌شود. این روش جراحی گاهی برای ترمیم دندان پوسیده یا شکسته و گاهی نیز به منظور درمان کوتاهی مادرزادی تاج دندان، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش از جمله تکنیک‌های جراحی ترمیمی دندان‌ها بوده و نقش محافظتی در نگهداری دندان‌های اصلی فرد دارد.

جراحی افزایش طول تاج

چه افرادی کاندیدای جراحی افزایش طول تاج هستند؟

همان طور که گفتیم در شرایط مختلفی، ممکن است که دندانپزشک جراحی افزایش طول تاج را توصیه کند. به طور کلی این روش در اکثر مواقع برای جلوگیری از حذف دندان و تا حد امکان نگهداری دندان اصلی فرد است. از جمله این موارد، وضعیت‌های دهانی و دندانی زیر قابل توجه هستند:

زمانی که بخشی از دندان شکسته و با افزایش طول تاج، امکان ترمیم آن فراهم خواهد بود. در غیر این صورت ممکن است که دندانپزشک ناچار به کشیدن دندان شود. درست در همین جا است که استفاده از این روش جراحی، به حفظ دندان کمک کرده و در قالب دندانپزشکی مدرن برای حفظ حداکثری دندان‌ها، به کار می‌آید.

زمانی که دندان، پوسیدگی زیادی داشته و بدون افزایش طول تاج، چیزی از آن باقی نخواهد ماند. البته پس از جراحی افزایش طول تاج، دندانپزشک از روش‌های ترمیمی دیگر چون روکش کردن دندان استفاده می‌کند.

در شرایطی که فرد به طور مادرزادی دارای تاج دندان کوتاه بوده و این طرح لبخند او را تحت تاثیر منفی قرار می‌دهد. در حقیقت لبخند لثه‌ای در این حالت، چیزی است که زیبایی لبخند فرد را تخریب می‌کند. در این صورت دندانپزشک برای ترمیم لبخند فرد، جراحی افزایش تاج را انجام داده و کمک می‌کند تا بخش بیشتری از دندان‌ها دیده شوند.

کاربرد جراحی بهبود طول تاج دندان

محدودیت‌های جراحی افزایش طول تاج

لازم به ذکر است که این روش جراحی، تنها در صورتی امکان پذیر است که طول ریشه دندان فرد اجازه داده و عرض لثه چسبنده نیز به اندازه کافی باشد.

همین طور اگر محل اتصال ریشه دندان‌های چند ریشه‌ای، به لبه استخوان نزدیک باشد، امکان انجام جراحی افزایش طول تاج در بیشتر مواقع، وجود ندارد. در این موارد، دندانپزشک متخصص از روش‌های دیگر به عنوان راه حل جایگزین استفاده خواهد کرد.

رفع مشکل طول تاج دندان

هزینه جراحی افزایش طول تاج

هزینه این روش جراحی ترمیمی برای حفظ دندان و بازگرداندن زیبایی لبخند فرد، بستگی به تعداد دندانهای درگیر و حجم مورد نیاز برای افزایش تاج دارد. دندانپزشک متخصص با معاینه حضوری و بررسی کلیه دندان‌ها و لثه‌های فرد، توصیه‌های لازم را ارائه می‌دهد. بدیهی است که قیمت این جراحی، در مقایسه با از دست دادن دندان‌ها به دلیل کشیدن یا ایمپلت، به مراتب مقرون به صرفه‌تر است.

با دریافت نوبت اینترنتی از کلینیک دندانپزشکی عماد، این فرصت را خواهید داشت تا وقت مراجعه حضوری گرفته و برای معاینه و مشاوره اولیه با دندانپزشک متخصص، دیدار داشته باشید. پس از بررسی و معاینه وضعیت دندان‌های شما، بهترین تصمیم برای جراحی افزایش طول تاج یا دیگر روش‌های ترمیمی گرفته خواهد شد.

متخصص جراحی و ایمپلنت دندان
دکتر عماد کوثریه
دکتر عماد کوثریه

متخصص جراحی و درمان بیماری های لثه ای و ایمپلنت های دندانی

سایر خدمات

تخصصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =