هدف از جراحی فلپ لثه و نکاتی که باید بدانید!

اشتراک گذاری این مطلب با دیگران :

هدف از جراحی فلپ لثه و نکاتی که باید بدانید!

انواع روش‌های جراحی دهان و دندان، برای بهبود سلامت لثه‌ها و دندان‌ها انجام می‌شوند و هرکدام از این روش‌ها، هدف خاصی را دنبال می‌کنند؛ برای مثال ممکن است جراحی لثه برای کشیدن دندان یا برای روکش کردن، انجام شود. چنانچه دندانپزشک شما جراحی فلپ لثه را برای شما تجویز کرده است، می‌توانید تمام اطلاعات مورد نیاز خود را با مطالعه این مطلب به‌دست آورید.

 

جراحی فلپ پریودنتال به چه علت انجام می‌شود؟!

در برخی شرایط همچون عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان و یا بیماری‌های زمینه‌ای، ممکن است لثه دچار التهاب و عفونت شود. این عفونت، سبب ایجاد فضاهایی به‌نام پاکت در لثه می‌شود که چسبندگی بین بافت و دندان را از بین می‌برند. این پاکت‌ها، برای سلامتی دندان‌ها و لثه خطرناک هستند و در صورت عدم رسیدگی، ممکن است این عفونت به استخوان برسد. به همین دلیل برای برداشتن این پاکت‌های عفونی، جراحی فلپ لثه توسط متخصص دندان‌پزشک توصیه می‌شود.

در نتیجه، هدف از این جراحی شامل موارد زیر است:

  • حذف پاکت و بافت عفونی و ملتهب
  • از بین بردن التهاب و شکل دادن لثه برای عملکرد بهتر و زیبایی آن
  • دسترسی به بخش‌های عمقی لثه برای درمان التهاب و تمیز کردن سطح ریشه دندان‌ها
  • بازسازی استخوان و بافت از دست‌رفته بیمار
  • متصل کردن بافت‌های سالم، برای تسریع روند بهبود لثه‌ها

 

فواید و عوارض جراحی فلپ لثه

با توجه به نکاتی که گفته شد، در صورت صلاحدید دندانپزشک، جراحی برای حذف بافت بیمار و تسریع بهبودی فرد انجام می‌شود که در عین‌ حال، مانع از گسترش عفونت نیز می‌گردد. با این‌وجود، هر عمل جراحی ممکن است سختی‌هایی را به دنبال داشته باشد؛ اما در صورت انجام عمل جراحی، تحت نظر دندان‌پزشک متخصص و باتجربه، این سختی‌ها به حداقل می‌رسند و قابل چشم‌پوشی هستند.

به همین دلیل توصیه می‌شود، این جراحی را تحت نظر متخصص انجام دهید و پیش از عمل جراحی، در ارتباط با وضعیت سلامتی خود و نکاتی که باید برای انجام این عمل جراحی رعایت کنید؛ با دندانپزشک خود، مشورت کنید. چنانچه نیاز به جراحی فلپ لثه دارید و یا دچار درد و التهاب در لثه‌های خود هستید، برای ویزیت توسط پزشک متخصص کلیک کنید.

روند و هزینه جراحی فلپ لثه

این جراحی، به‌طور معمول در حدود دو ساعت به طول می‌انجامد که در طی آن، متخصص دندانپزشک، بافت لثه را بلند می‌کند و پاکت عفونی تشکیل شده در بافت لثه را پاکسازی می‌نماید. در انتها این بافت با بخیه در محل درست قرار می‌گیرد تا تغییر شکل ایجاد شده که ناشی از التهاب و عفونت در لثه بوده است، اصلاح گردد و زیبایی لثه به آن بازگردد.

هزینه جراحی فلپ لثه، براساس معیارهای مختلف، متفاوت است و به همین دلیل باید پیش از انجام عمل جراحی، با دندانپزشک متخصص، در این باره مشورت کنید.

 

آمادگی پیش از جراحی

پیش از انجام جراحی فلپ لثه، باید به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید و آزمایش‌های لازم را انجام دهید تا دندان‌پزشک، از وضعیت سلامتی شما اطمینان حاصل کند. همچنین متخصص دندانپزشک، باید وضعیت دندان‌ها، دهان و فک شما را بررسی کند تا از ثبات و سلامت کافی برخوردار باشند و اطمینان حاصل کند که هیچ‌گونه ضایعه، عفونت یا آبسه‌ای که درمان شما را پیچیده‌تر کند، وجود نداشته باشد.

در نهایت پس از ویزیت شما و انجام بررسی‌های لازم و در نظر گرفتن وضعیت شما، برای انجام جراحی تصمیم‌گیری می‌کند و مجوز جراحی را از شما دریافت می‌کند.

 

مراقبت بعد از جراحی فلپ لثه

هر جراحی، نیازمند مراقبت‌های پس از جراحی است تا بهبود و درمان، به بهترین شکل صورت گیرد. پس از از بین رفتن تاثیر بی‌حسی این جراحی، احساس درد ایجاد می‌شود که به مرور بهبود پیدا می‌کند. همچنین لازم است برای کاهش التهاب، از کمپرس سرد استفاده شود و بهداشت دهان و دندان به درستی صورت بگیرد. پس از انجام جراحی، تمام نکاتی که دندانپزشک گفته است را رعایت کنید.

 

جراحی دهان و دندان برای سلامتی

ایجاد عفونت و التهاب در لثه، نه‌تنها شرایط دشواری را برای بیمار ایجاد می‌کند، بلکه سبب تغییر شکل بافت لثه‌ها می‌شود و در صورت طولانی شدن مدت زمان عفونی بودن لثه و یا کاهش سیستم ایمنی بدن، می‌تواند به بافت استخوانی رسیده و سبب تخریب آن شود که درمان و بهبود آن را سخت‌تر می‌کند. به همین دلیل، در صورت وجود درد، التهاب یا عفونت در لثه خود، در اولین فرصت به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید. برای تسریع روند درمان خود، می‌توانید همین حالا با کلیک بر روی رزرو آنلاین ویزیت توسط پزشک متخصص، زمان ویزیت خود را مشخص کنید.

متخصص جراحی و ایمپلنت دندان
دکتر عماد کوثریه
دکتر عماد کوثریه

متخصص جراحی و درمان بیماری های لثه ای و ایمپلنت های دندانی

سایر خدمات

تخصصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =